Jak wyrobić nawyki zdrowego odżywiania

Nawyk zdrowego odżywiania to proces, w którym powoli, zwiększając swoją świadomość, zmieniamy też swój sposób odżywiania. Ważne jest znalezienie w sobie wewnętrznej motywacji, która będzie nas podtrzymywać podczas zmiany. Najlepiej zacząć od małego kroku, który dla naszego umysłu nie będzie na od razu stresującą zmianą, np. Chcesz przestać jeść słodycze? Na początek zacznij w niewielki sposób zmniejszać stopniowo porcje. Daj sobie czas – bez przymusu, rygoru i stresu, który dodatkowo indukuje kortyzol. 

Bardzo ważne – jak nie najważniejsze: daj sobie prawo do „upadków” dietetycznych. Najważniejsze jest, aby po chwilach słabości wrócić do procesu zmiany. Tylko wtedy przyzwyczaimy nasz umysł do nowego nawyku.

Zmiana nawyków żywieniowych to długi proces, ale jeśli tylko sobie na to pozwolimy, może być on całkiem przyjemny. To właśnie wtedy możemy doświadczać nowych smaków i odkrywać mechanizmy naszego głodu emocjonalnego i fizjologicznego. To czas, kiedy możemy zadośćuczynić naszemu ciału za wszystkie błędy żywieniowe. 

Zmiana nawyków żywieniowych to proces, kiedy nie tylko zmieniamy nasze odżywianie i wyrabiamy uważność na to, co jemy, ale też doskonały czas na zbudowanie własnej akceptacji i zrozumienie swoich potrzeb żywieniowych – jedzenia intuicyjnego.

Joanna Zajęcka

Psychodietetyczka i specjalistka żywienia

Kreuję odpowiednie nawyki zdrowotne i żywieniowe, a także walczę z mitami oraz modami żywieniowymi. Pomagam realizować programy żywieniowe i wspieram w procesie zmian, wprowadzam i uczę idei jedzenia intuicyjnego. Jestem wielką entuzjastką zdrowego odżywiania, wegetarianką – "Jesteśmy tym, co jemy", która trzyma się zasad „Medycyny opartej na faktach”.

Pozostałe wpisy

Majówkowy Konkurs – wygraj naszą nową dietę domową

Na naszym Facebooku czeka na Was konkurs, w którym do wygrania są 3 dni pysznej "domowej" diety pudełkowej!Aby wziąć udział...

Czytaj więcej
Trenuję – jaką dietę powinienem dobrać?

Dieta przede wszystkim powinna być dobrana do rodzaju treningu i naszego celu treningowego.  Profesjonalny trening zakłada taką  dietę,  która uwzględnia...

Czytaj więcej
Jak dobrać idealną dietę dla siebie?

”Niechaj pożywienie będzie Twoim lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem” Idealna dieta to dieta zindywidualizowana, która uwzględnia stan zdrowia i zalecenia dietetyczne....

Czytaj więcej

Potrafka - dieta pudełkowa
+48 733 868 111
info@potrafka.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Sobota 7.00 - 20.00