Co z naszym organizmem robi alkohol?

Alkohol ma szeroki wpływ na nasz organizm, niekoniecznie pozytywny.

Układ pokarmowy 
Alkohol ma właściwości drażniące. Pobudza produkcje soków trawiennych. Zbyt duża ilość spożytego alkoholu może zaburzać łaknienie oraz doprowadzić do całkowitego zahamowania procesów trawiennych.

Wątroba
Choć problemy z wątrobą kojarzą się powszechnie wyłącznie z problemami osób pijących często i w dużych ilościach, badania dowodzą, że nawet nieduże ilości wypijanego alkoholu mogą przyczynić się do stłuszczenia tego organu.

Kiedy pijemy alkohol, nasz organizm całe swoje siły wkłada w metabolizowanie substancji. Wówczas dochodzi do zahamowania innych procesów, takich jak utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi. Jeśli pijemy długo (nie jeden wieczór, lecz dwa lub trzy), mózg pozostaje bez podstawowego paliwa (glukozy), co niesie ze sobą poważne konsekwencje.          

Układ nerwowy i sen
Depresyjny nastrój, rozchwiane emocje, upośledzenie pamięci – to bezpośrednie skutki picia alkoholu. Jednak w przypadku wpływu na układ nerwowy, istnieje wiele zależności.
Natężenie wymienionych objawów będzie zależało od kondycji naszego organizmu, ilości spożytego alkoholu, stężenia alkoholu we krwi, płci i poziomu cukru.

Wniosek nasuwa się jeden – jeśli chodzi o alkohol, najlepiej ograniczyć jego spożywanie do absolutnego minimum. 

Joanna Zajęcka

Psychodietetyczka i specjalistka żywienia

Kreuję odpowiednie nawyki zdrowotne i żywieniowe, a także walczę z mitami oraz modami żywieniowymi. Pomagam realizować programy żywieniowe i wspieram w procesie zmian, wprowadzam i uczę idei jedzenia intuicyjnego. Jestem wielką entuzjastką zdrowego odżywiania, wegetarianką – "Jesteśmy tym, co jemy", która trzyma się zasad „Medycyny opartej na faktach”.

Pozostałe wpisy

Majówkowy Konkurs – wygraj naszą nową dietę domową

Na naszym Facebooku czeka na Was konkurs, w którym do wygrania są 3 dni pysznej "domowej" diety pudełkowej!Aby wziąć udział...

Czytaj więcej
Trenuję – jaką dietę powinienem dobrać?

Dieta przede wszystkim powinna być dobrana do rodzaju treningu i naszego celu treningowego.  Profesjonalny trening zakłada taką  dietę,  która uwzględnia...

Czytaj więcej
Jak dobrać idealną dietę dla siebie?

”Niechaj pożywienie będzie Twoim lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem” Idealna dieta to dieta zindywidualizowana, która uwzględnia stan zdrowia i zalecenia dietetyczne....

Czytaj więcej

Potrafka - dieta pudełkowa
+48 733 868 111
info@potrafka.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Sobota 7.00 - 20.00